Zawsze myślałem, że zdobycie pracy w charakterze specjalisty IT wiąże się jedynie z koniecznością posiadania określonego wykształcenia oraz znajomości języka angielskiego. Gdy sam zacząłem szukać pracy na tym stanowisku okazało się jednak, że duża część pracodawców wymaga również doświadczenia zawodowego na podobnym stanowisku. Ciekawe w jaki sposób mam zdobyć dwuletnie doświadczenie zawodowe i jednocześnie mieć dwadzieścia pięć lat, skoro przez pięć lat studiowałem dziennie informatykę, specjalista ds. IT Gdańsk.
Podczas poszukiwań zatrudnienia w branży informatycznej wysłałem już chyba dwadzieścia życiorysów i listów motywacyjnych, spośród których zaledwie połowa spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony pracodawcy. Wychodzi na to, że wziąłem udział w dziesięciu rozmowach kwalifikacyjnych, z których żadna nie zakończyła się dla mnie pozytywnym wynikiem. Za dwa dni idę na kolejną rozmowę, na stanowisko specjalisty IT, i przyznam, że trochę się stresuję. Aby jak najbardziej zniwelować zdenerwowanie zacząłem sobie powtarzać najważniejsze słówka z angielskiego i przypominać podstawowe kody w językach programowania. Nauka daje mi wrażenie lepszego przygotowania do spotkania, a co za tym idzie większych szans na zdobycie pracy.
Mam nadzieję, że pojutrze o tej porze będę w bardzo dobrym humorze, bo właśnie wyjdę z najbardziej pozytywnej rozmowy kwalifikacyjnej w moim życiu. Chciałbym w końcu dostać pracę i przestać polegać na rodzicach pod względem finansowym. Mam już 26 lat, czas się usamodzielnić.