Wypalenie zawodowe to zmora dzisiejszych czasów. Gdy w latach siedemdziesiątych XX w. psychiatra H.J. Freudenberg zdefiniował ten syndrom powszechnie łączono jego występowanie z zawodami związanymi z ratowaniem życia. Obecnie wypalenie zawodowe może dotknąć każdego pracownika każdej branży, w tym specjalistę IT.
Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO wypalenie zawodowe to wyczerpanie energii fizycznej i emocjonalnej oraz brak efektywności. Potocznie uznaje się, że syndrom ten to złożone reakcje organizmu na stres związany z pracą. Przyczyn wypalenia zawodowo u specjalisty IT upatruje się m.in. w długotrwałym wykonywaniu zbyt dużej liczby obowiązków, zbyt trudnym zadaniom, monotonni i rutynie w pracy czy presji czasowej narzuconej przez pracodawców. Czynniki wpływające na pojawienie się czy eskalację wypalania zawodowego w zawodzie specjalisty IT mogę występować zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.
Najczęstsze objawy, które sygnalizują syndrom wypalenia zawodowego to: nieustanne zmęczenie, problemy z zasypianiem i snem, apatia, brak radości z wykonywanej pracy, poddenerwowanie czy agresja wobec współpracowników. Problem rozwiązać może zmiana stanowiska, proporcjonalny podział czasu na życie zawodowe i osobiste czy dłuższy odpoczynek. Specjalista IT powinien także wziąć udział w specjalistycznym szkoleniu lub konferencji swojej branży ewentualnie podjąć naukę języków obcych. Takie działania wzmacniają pewność siebie specjalisty i uwidaczniają wartość jego pracy.