Branża IT rządzi się swoimi prawami podczas całego procesu rekrutacji. Już na etapie przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, należy wziąć pod uwagę pewne standardy. Otóż od programistów, zamiast listu motywacyjnego oczekuje się przedstawienia portfolio, które daje znacznie pełniejszy obraz o kandydacie. Pokazuje jakie projekty programista wykonywał, jakiego języka programowania używał, jakie stosował strategie i przede wszystkim pokazuje jakość jego pracy.
Co powinno zawierać portfolio programisty? Najważniejsze informacje o kandydacie, jego projekty, rekomendacje od klientów, albo od pracodawców, linki do profili na kontach społecznościowych. Należy jednak pamiętać o tym, aby te profile były odpowiednio przygotowane i prowadzone. Najbardziej uznanym medium społecznościowym wśród Specjalistów ds. IT jest linkedin (ceniony zwłaszcza za granicą).
W portfolio warto zamieścić takie projekty, które przedstawiają cały przekrój umiejętności kandydata, jego styl pracy i wszechstronność, albo takie, które będą odpowiadać wymaganiom stawianym przy konkretnej ofercie pracy. Przed zamieszczeniem kodu źródłowego wykonywanych zleceń należy się upewnić, czy na pewno taki kod można podać, ewentualnie poprosić o wyrażenie zgody na jego zamieszczenie.
Gdzie zamieścić portfolio? Jest wiele serwisów specjalnie do tego przeznaczonych, najpopularniejszy jest GitHub. Portfolio może mieć także formę własnej strony internetowej.