Myśląc o stanowisku specjalisty ds. IT przed oczami mamy zazwyczaj informatyka spędzającego dużą część czasu pracy przed monitorem komputera. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, ponieważ specjalista ds. IT jest pracownikiem odpowiedzialnym za bezpośrednie wsparcie techniczne użytkowników sprzętu komputerowego w danej firmie, za instalacje i konfiguracje sprzętu i oprogramowania, oraz zakup odpowiedniego sprzętu i prowadzenie jego ewidencji. Ponadto, specjalista instaluje okablowanie i konfiguruje sieci wewnętrzne i zewnętrzne działające w biurze. Wszędzie tam, gdzie efektywność pracy zależy od sprawnego działania komputera – potrzebny jest specjalista!
Osoby ubiegające się o stanowisko specjalisty ds. IT powinny posiadać wykształcenie wyższe o profilu informatycznym oraz charakteryzować się rozległą wiedzą z zakresu działania sprzętu komputerowego, systemów operacyjnych i wszystkich elementów branży informatycznej. W procesie rekrutacyjnych bardzo cennym atutem może się okazać znajomość języka angielskiego oraz posiadanie prawa jazdy kategorii B. Kandydat na stanowisko specjalisty powinien być osobą odpowiedzialną, sumienną, komunikatywną i wysoce dyspozycyjną.
O WARUNKACH PRACY
Prawie wszyscy specjaliści IT pracują w biurze. Część z nich ma własne pomieszczenie do pracy, inni współdzielą przestrzeń zawodową ze swoimi współpracownikami, co zależy od wielkości i możliwości organizacyjnych firmy. Zadaniem specjalisty jest pomoc wszystkim pracownikom, którzy mają problem z obsługą lub działaniem swojego komputera. Praca specjalisty ma charakter indywidualny i jednocześnie usługowy. Zazwyczaj, specjalista pracuje w tych samych godzinach co reszta pracowników firmy, jednak zdarzają się sytuacje, w których występuje konieczność zostania po godzinach lub przyjścia do pracy w nocy, w weekend lub święto.
O ZATRUDNIENIU
Specjalista ds. IT zatrudnienia może szukać we wszystkich firmach, w których praca odbywa się w oparciu o sprzęt komputerowy, szczególnie w firmach informatycznych, projektowych, wdrożeniowych i instytucjach badawczych.